Noob Cook Recipes



What's
New
Perfectly Seared Scallops Recipe Stir-fried Asaparagus with Scallop Recipe Steamed Chicken in Chicken Essence Recipe How to Butterfly Prawns Korean Yakult Soju Recipe Guacamole Recipe (Avocado Dip)

Lobster Spaghetti

Lobster Spaghetti Recipe

Get this recipe on the next page >>

Recently I purchased some incredible value-for-money lobster tails (read my detailed review with buying tips here; Disclosure: they are my Qoo10 affliate links). Even though I bought them at an amazing price of S$8.25 per lobster tail, they are still considered an expensive delicacy in my kitchen, and my responsibility as a cook was to make a good meal out of them. I consider this lobster spaghetti pasta as my fail-safe way of cooking lobster.  I’m not mucmy h of a risk-taker am I? hehee

See Also:

I also use cherry tomatoes (adds umami + sweetness) and mushrooms (a must-have in our pasta). You can omit either of them, but I find that the trio (especially the tomato) go very well together.

Lobster Tails

My fussy diner also says: no shells please. No problem. So after taking out the lobster meat from the shells, I thought I might as well make a simple lobster stock out of them, to put back into the pasta. You don’t have to do that but see I already told you that lobster is a rarity in my home, I just can’t bear to waste any part of it. And yes, the stock does improve the taste subtly. You can also store the shells in the freezer to make a more robust stock when you have gathered more shells.

Leave a Comment





4 Responses to “Lobster Spaghetti”

  1. Angie@Angie's Recipes — July 28, 2015 @ 6:54 pm

    The lobster would cost a fortune over here. Bet it tastes terrific!

    Reply

  2. B — July 29, 2015 @ 10:43 pm

    A very delicious and luxurious dish :)

    Reply

  3. tigerfish — August 11, 2015 @ 2:06 am

    $8+ per lobster tail is good price. It is considered expensive because we just can’t stop at one, right? LOL. Seriously, I can have 3 tails on my own, and that will set me back by almost $25!!! ;p

    Reply

    • wiffy replied: — August 11th, 2015 @ 11:24 am

      You’re totally right. Impossible to stop at one. Can only console myself that it’s at least 3x more expensive outside (so I ate 3x too) XD

      Reply